KRBY KAMNA TOPENÍ

Jak koupit kvalitní krb či kamna bez blamáží?

Koupil jsem „výhodně“ krbovou vložku a místní zedník mi provedl obestavbu.  Nikdo z nás se nezabýval akumulací, tepelnou vodivostí, druhem oceli vložky, její regulací nebo materiálem obestavby. Uběhlo pět let a krb se bourá. Od počátku topil špatně - rychle vyhořel, povrch měl špinavé trhliny, sklo černalo a nakonec prohořely plechy. Poučil jsem se. Nechal jsem si postavit krb se špičkovou německou vložkou od profesionálů, kteří mě vysvětlili fungování krbu a vliv materiálů na požadované vlastnosti. Krb příjemně a dlouho hřeje. Pozoruji nádherné plameny a vím, že třígenerační žáruvzdorná ocel mě přežije.

Zdeněk

 

Specializovaná prodejna KRBY HARK

 Pardubice - Hradiště na Písku 23, 533 52
Na trase Pardubice-Hradec Králové (vedle restaurace U Nouzů)
otevírací doba:   út 10:00 - 17:00  st 10:00 - 17:00  

Mimo tuto pracovní dobu Vás rádi navštívíme ve Vašem RD nebo nás kontaktujte na tel.: 737 221 181 pro sjednání schůzky. 

 

Provádíme kamnářské práce. Stavba krbů typových i atypických je realizována z kvalitních materiálů a osvědčenými technologiemi.  V sortimentu máme krby a krbová kamna moderní i klasická, kachlová, pískovcová, mastková, mramorová, peletková a elektrická. Využijte našich zkušeností a nechte si navrhnout design pro Váš krb! K vytápění rodinných domů krbem navrhujeme teplovzdušné a horkovzdušné rozvody, instalujeme krbové vložky s výměníkem nebo speciální teplovzdušné vytápění krbem a podlahové akumulační topení (AKU vytápění).

Prodáváme a montujeme výrobky:

HARK, KOBOK, ROMOTOP, ABX, HOXTER, SPARTHERM, STEKO


Rady a tipy

V následných odstavcích „Rady a tipy“  jsou vyjádřeny názory na krby, kamna a vše, co s tím souvisí (krbové vložky, komín, stavba krbu, teplovzdušné nebo horkovzdušné vytápění atd.). Přispějte i Vy Vaší zkušeností o topení dřevem, zda preferujete podlahové topení či teplovzdušné vytápění. Napište nám! Rádi Váš názor zveřejníme pro ostatní čtenáře této rubriky.    

Krb bez komínu nelze

Bohužel. Spaliny, které produkuje krb nebo kamna, musí dům opustit. (Výjimku tvoří krby a kamna na etanol).   Komínové těleso nejlépe umístěte u vnitřní zdi nebo ve stěně, kde je krb. Komín můžete vybudovat i v patře nad krbem. Nezapomeňte na vybírací dvířka komínového průduchu, ale z druhé strany krbu, a s kondenzační jímkou. Zaústění sopouchu od krbové vložky umístěte šikmo ve výšce min.1,8 m od podlahy. Při průměru komína 180-200mm (krbová vložka musí mít odvod stejný nebo menší) ve výšce min. 2m.

Stavební připravenost

Teplovzdušná krbová vložka váží až 300 kg a teplovodní vložka s výměníkem je ještě těžší. Obestavba krbu také není lehká, zejména pokud zvolíte rustikální krb z kamene nebo pískovce, mramoru neb krb mastkový. Ani krbová kamna neváží míň. Proto celá stavba krbu musí stát na pevné betonové desce. V tepelné izolaci pod krbem vyřízněte díry až na základovou desku a prolijte betonem spolu s deskou. Pokud budujete teplovzdušné resp. horkovzdušné vytápění, proveďte nejdříve teplovzdušné rozvody, usaďte horkovzdušný ventilátor. Stavba krbu vše zakryje. Kachlová krbová kamna, kachlové krby nebo kachlová pec jsou konečné prvky interiéru, a tudíž se instalují až po omítkách před podlahovinami. Stejně se chovají i designové moderní interiérové krby.

Krb a koroze

Může krb zrezavět? Je to zvláštní, ale krbová vložka a nejenom ta, která má teplovodní výměník, může za určitých okolností zrezavět. Krb není vhodné stavět před omítkami, protože pokud je krbová vložka opatřena žáruvzdornou barvou, která není odolná vůči korozi a po následné betonáži, nebo omítkách může dojít vlivem vysoké vlhkosti z těchto prací ke korozi krbové vložky a tím k omezení životnosti. Teplovzdušné krbové vložky s pojezdem jsou náchylné ke zkorodování vodítek pojezdů, čímž se stane krbová vložka nefunkční.

Co je teplovzdušné a horkovzdušné vytápění

Kdy končí teplovzdušné a začíná horkovzdušné topení ?  Mezní je teplota vzduchu 500C. Do této teploty se jedná o teplovzdušné vytápění, teplovzdušné potrubí a používá se teplovzdušný ventilátor. Částice vzduchu se do této teploty nepřepalují, teplovzdušné rozvody jsou požárně bezpečné, filtry mohou snadno odstranit případný vzdušný prach. Ventilátor lze umístit mimo krb (např. v technické místnosti), takže topení je tiché. Teplovzdušné topení je hygienické a příjemné. Má však nevýhodu. Teplý vzduch přenáší méně tepla, než horký. Proto se teplovzdušné vytápění hodí do energeticky úsporných domů. Horkovzdušné vytápění je účinnější, avšak za cenu přepalování vzduchu (někomu zdravotně nesvědčí) a zvýšené hlučnosti (horkovzdušný ventilátor se umísťuje v blízkosti krbu, zvukové propojení místností). Ventilátor není třeba použít při využití přirozeného proudění horkého vzduchu, avšak za cenu většího potrubí. To už je dokonalý zvukovod! Co řeknete v místnosti, kde je krb, slyšíte všude po domě.

Krby HARK, Kobok, ROMOTOP, Spartherm, ABX a jiní

Krby, krbová vložka spálí dříví. Oheň hoří. V čem se mohou jednotlivé krby a kamna lišit, snad mimo vzhledu?  Rozdíly jsou značné. Nejdříve o použitém materiálu. Základ pro krby může být ocel, která se prohoří za několik sezón nebo speciální na několik generací. Litina určitě neprohoří, ale ta nesprávná praskne. A co technologie hoření? Otevřené krby hoří s účinností 10-15%. Klasická kamna (znáte Petry?) mají účinnost spalování okolo 45%. A špičkové krby a kamna s regulací dosahují 90% účinnosti. Ano, pokud chcete teplovzdušné vytápění krbem s otevřeným ohništěm, spálíte 8x více dříví než topení krbem se špičkovou technologií. Popela je taky 8x tolik. A o kolik víc stojí takový krb, kamna nebo teplovzdušná krbová vložka?  To si nechte vysvětlit u prodejce krbů.

Krb pro pasivní dům  

Krby a pasivní domy?  Ano, dobrá kombinace, ale….   Krb se musí promýšlet již ve fázi projektu. Nejdříve trochu čísel. Z 1kg dřeva získáte cca 3,5 kW. Aby oheň aspoň trochu hořel, protopí se 2kg/hod. tj. získáte 7 kW.  Pasivní dům při -5°C může mít ztráty cca 2 kW/hod.  Co s přebytkem 5 kW/hod.?   Energii je nutné uložit pro pozdější využití. Cíl je pohoda u krbu a získat topení levně.  Použije se systém AKU vytápěníTeplovzdušné vytápění krbem a podlahové topení funguje na principu ukládání přebytkového tepla do betonové podlahy.  Hořící krb nebo krbová kamna předávají do místnosti pouze zmíněné 2 kW, zbytek odvádí teplovzdušné rozvody do akumulační podlahy, kde teplo ukládá. V krbu se topí 3 hodiny a 15 kW je schovaných v podlaze na následných cca 8 hodin. Teplovzdušné potrubí a teplovzdušný ventilátor rozvádí naakumulované teplo z podlahy po domě. Celkem 12 hodin se nemusí využít drahá elektřina nebo plyn a přitom je u krbu pohoda bez přetápění.          

 Vložka z oceli, a nebo z litiny

  Kdo by nechtěl, co nejkvalitnější materiál pro svůj krb nebo kamna? V podvědomí lidí je litina to nejlepší. Co dřív bylo, dnes neplatí. Takový teplovzdušný krb oboustranný nebo rohový krb do pasivního domu je z litiny velmi nevýhodný. Speciální žáruvzdorná silná ocel pro krby HARK dokáže lépe vyhovět technologickým požadavkům a krbová vložka s výměníkem pro teplovodní nebo teplovzdušné rozvody se nevyrobí. Na jedno pozor, nejste kamnáři a při topení dřevem velmi snadno pod hozeným polenem krbová vložka s litinou  praskne. Je křehká. Pokud nakupujete pod heslem krby levně, tak nejspíše zaplatíte za tenký plech, který Vám brzo prohoří.

Pro koho je teplovzdušné topení a rozvody

 Pokud pořídíte od nás AKU vytápění, gratulujeme. Teplovzdušné vytápění krbem a s tím spojené teplovzdušné rozvody s možností akumulace přebytkového tepla pro podlahové topení je jedinečný systém.  AKU vytápění dodáme po celé republice a k tomu podle přání i krb. Pokud máte zájem pouze o krby nebo kamna, tak „náš region“ jsou Pardubice (Pce), Hradec Králové (HK), Chrudim, Náchod, Rychnov nad Kněžnou nebo-li Východní Čechy. Problém pro nás není ani krb v oblasti směr střední Čechy, Praha.

Stavba krbu

 Kachlová kamna nebo pec na chalupě či teplovzdušný krb ukáží, jakou má kamnář zkušenost při jejich stavbě.  Kamnářství aplikuje své postupy. Zdánlivě postaví krb i laik. Ano, krbová vložka bude topit, kamna hřát. Ale jaká bude spotřeba dřeva, jak se oheň projeví na skle krbové vložky po několika hodinách topení?  Potom stavbu krbu nebudete bourat. Krb nebo akumulační kamna se staví na celý život. Naši klienti nehledají pod heslem krby levně.